قوانین فروشندگی

قوانین و شرایط همکاری و ساخت فروشگاه

مشتری مداری در راس ارزش ‌های سازمانی‏ سایت توبیاتو قرار دارد و از آنجا که خریداران نه تنها مشتری توبیاتو بلکه مشتری تمام فروشندگان هستند، جلب رضایت آنها باید اولین و بالاترین اولویت همه‌ ی ما باشد.

در راستای سیاست‌ های مشتری محور توبیاتو و به ‌منظور سازگاری با شرایط اقتصادی جامعه ، قوانینی برای فروش در سایت توبیاتو وجود دارد که عمل به این قوانین منجر به افزایش رضایت مشتریان ، جلب اعتماد آنها و از همه مهم‌تر ساخت و ایجاد تجربه ‌ای عالی در خرید از شما می ‌شود. همچنین عمل به این قوانین باعث جلوگیری در سو استفاده از سایت توبیاتو توسط معدود فروشندگان متخلف خواهد شد.

عملکرد فروشندگان بر اساس چندین معیار سنجیده خواهد شد و فروشندگانی که از عملکرد و استاندارد باکیفیت مورد نظر برخوردار نباشند جریمه شده و یا با آنها قطع همکاری خواهد شد.

به فروشندگانی که با رعایت قوانین و استانداردهای توبیاتو از عملکردی با کیفیت بالا برخوردار باشند ، نشانی تعلق خواهد گرفت که خریداران با مشاهده ‌ی آن می‌توانند با اطمینان کامل از فروشنده خرید کنند.

در این مقاله همه‌ی آنچه باید در مورد قوانین فروش در توبیاتو بدانید به تفصیل ذکر شده و در صورت نیاز به روزرسانی خواهد شد.

ضمن تشکر و قدردانی از شما دوست عزیز جهت انتخاب سایت توبیاتو، قرارداد فروش حاوی بندهایی میباشد لذا جهت فروش و ارائه محصولات ، توجه شما را به قوانین ذیل جلب می‌کنیم :

1- فروشندگان موظف هستند اطلاعات هویتی خود را بصورت دقیق و صحیح وارد کرده در غیر اینصورت پنل فروش شما مسدود میگردد و تمامی مسائل قانونی به عهده فرد فروشنده میباشد.

فروشندگان حقیقی ملزم میباشند تصویر پشت و روی کارت ملی و در صورت لزوم و دارا بودن تصویر جواز کسب خود را پس از ثبت نام در تنظیمات پیشخوان فروشنده بخش تایید هویت سایت توبیاتو در قالب یک تصویر بصورت واضح بارگذاری کنند یا به ایمیل info@2bia2.com با عنوان تایید هویت ارسال کنند تا پنل فروش آنها فعال گردد.

فروشندگان حقوقی ملزم میباشند :

 • شماره‌ی ثبت
 • شناسه‌ی ملی
 • کد اقتصادی
 • تصویر پشت و روی کارت ملی همه‌ی صاحبان حق امضاء در قالب یک عکس در کنار هم یا گواهی وکالت از صاحبان حق امضاء و تصویر کارت ملی شخص دارنده وکالت
 • تصویر آخرین تغییرات روزنامه‌ی رسمی
 • درصورت لزوم تصویر گواهی ارزش افزوده‌ی معتبر ( با مدت اعتبار حداقل ۲ ماه )

خود را پس از ثبت نام به ایمیل info@2bia2.com با عنوان تایید هویت برای توبیاتو ارسال کنند تا پنل فروش آنها فعال گردد.

مهم: فروشگاه هایی که فعالیت آنها منوط به داشتن جواز کسب میباشد مانند صنایع دستی ملزم میباشند تصویر جواز کسب خود را برای توبیاتو به ایمیل info@2bia2.com با عنوان تایید هویت ارسال کنند.

2- فروشندگان تنها مجاز به بارگذاری و ارائه محصولاتی هستند که از آن موجود داشته باشند و قابل سفارش باشد.

3-قیمت مصرف کننده همان قیمت مصوب کالاست که روی کالا درج شده است. از قیمت‌گذاری و فروش هرگونه کالا با قیمتی بالاتر از قیمت مندرج روی کالاهایی که “قیمت مصرف کننده” روی آنها درج شده خودداری کنید.

 • کالاهایی که قیمت مصرف‌کننده روی آنها درج نشده، اما دارای قیمت مصوب هستند، باید با قیمت‌های مصوب و رسمی رایج در سراسر کشور قیمت‌گذاری شوند.
 • از قرار دادن قیمت‌های غیر واقعی و فروش با قیمت اصلی تحت عنوان تخفیف که به نوعی فریب خریدار محسوب می‌شود، خودداری کنید.

جریمه: در صورت مشاهده و احراز تخلف، به میزان دو برابر مجموع اختلاف قیمت کالای فروش رفته از قیمت واقعی و تعداد کل فروخته شده از آن کالا جریمه تعلق خواهد گرفت، کالا غیر‌فعال شده و در صورت تکرار منجر به بسته شدن پنل فروشنده و قطع همکاری خواهد شد.

4- به ازای فروش هر محصول 5 تا 7 درصد آن سهم کمسیون سایت و مابقی آن (93 تا 95 درصد) متعلق به فروشنده می باشد.

5- فروشندگان باید حداکثر تا یک روز کاری پس از زمان خرید مشتری محصول را ارسال نماید و مدارک و مستندات مربوط به محصول را درصورت لزوم برای ما ارائه نمایند و در صورتیکه ارسال محصول زمان بیشتری نیاز دارد حتما با بخش پشتیبانی توبیاتو هماهنگی لازم انجام گردد.

 • برای جلوگیری از تاخیر در ارسال کالا، داشتن موجودی کالا الزامی است، بنابراین از موجود کردن کالای بدون موجودی در سایت توبیاتو جدا خودداری کنید.
 • اگر فروشنده ناچار به تهیه‌ی کالا هم‌زمان با دریافت سفارش است، مدت زمان ارسال کالا به مشتری در سایت باید با محاسبه‌ی زمان تهیه‌ی کالا توسط فروشنده درج شود و یا به اطلاع همکاران پشتیبانی ما در سایت این موضوع را برساند.

همچنین فروشنده موظف است که میزان موجودی کالا در پنل فروشندگان را به‌روز و مطابق با واقعیت درج کند

در صورت تخلف از این موارد فروشنده متخلف شامل جریمه خواهد شد.

 نکته : در صورت عدم موجود شدن یک محصول، فروشنده موظف است در تنظیمات محصول مورد نظر، آن را اعلام نماید.

6- فروشندگان در نوشتن توضیحات محصول کاملاً صادق باید باشند در صورت مشاهده هرگونه مغایرت ، شامل جریمه خواهند شد.

مهم

‌(اگر قابلیتی در نوشته ها درج شده باشد و در تصویر نمایان باشد، اما مغایر با محصول ارائه شده باشد و خریدار اعتراض به این مورد داشته باشد ما حق داریم وجه محصول را به خریدار مسترد نماییم و هزینه‌های مربوط به ارسال و بازپس و سهم کمیسیون سایت توبیاتو به عهده فروشنده است)

 • فروشنده باید به نحوی تبلیغ کند که مصرف کننده به طور دقیق ،‌ صحیح و روشن اطلاعات مربوط به کالا را درک کند.
 • ثبت مشخصات فنی و ویژگیهای کاربردی کالا به صورت صحیح و کامل

7- فروشندگان ملزم به چک کردن روزانه پیام های خود در پنل فروش توبیاتو می باشند تا در صورت ثبت سفارش نسبت به ارسال آن اقدام نمایند.

8- مدت زمان لازم برای تأیید محصولات شما در حدود ۴۸ ساعت کاری است. همچنین در صورت عدم تایید محصول، این مورد به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

9- ارائه محصول در سایت از اختیارات سایت توبیاتو بوده و ما با توجه به نوع محصولات ، توضیحات داده شده ، تصاویر و … با توجه به سیاست‌های سایت و حفظ شئونات و قوانین ، درخواست‌ های ایجاد فروشگاه و یا انتشار محصولات را تایید یا رد خواهیم کرد.

10- فروشندگان مجاز هستند پس از تایید ثبت نام اقدام به افزودن محصول نمایند . در غیر اینصورت فروشگاه آنها موقتاً تا زمان پیگیری از طرف فروشنده غیر فعال می‌شود.

نکته : حداقل تعداد محصولات جهت بارگزاری یک فروشگاه سه محصول می باشد و تصاویر باید در ابعاد (500*500 ) پیکسل مربع و ترجیحاً با پشت زمینه سفید یا رنگ روشن باشد.

11- محصولات ثبت شده باید نو باشند و کالاهای دست دوم تأیید نخواهند شد.

12. کلیه پرداخت‌ ها و دریافت از طریق درگاه الکترونیکی و معتبر سایت صورت می ‌پذیرد و سایت هفته ای یک بار جهت تسویه با فروشندگان اقدام می نماید. واریز مبالغ تنها به شماره کارت بانکی ثبت شده در سیستم، پرداخت می ‌شود و باید حتماً به نام شخص فروشنده محصول باشد.

توجه: برای دریافت شماره شبای حساب خود می توانید به سایت بانک خود مراجعه کرده و نسبت یه دریافت آنلاین شناسه شبای حساب خود اقدام نمایید.

مسئولیت اشتباه بودن اطلاعات بانکی وارد شده بر عهده شخص شما میباشد ، و مبلغ واریزی قابل بازگشت نمیباشد.

13. مبلغ تسویه حساب باید مضربی از ۵۰ هزار تومان باشد که شما باید از پنل کاربری و قسمت برداشت به ما اعلام کنید.

 • تسویه حساب در روزهای یکشنبه هر هفته انجام می شود؛ و مبلغ پرداختی صرفاً به شماره شبا یا شماره کارت بانکی که موقع ثبت نام توسط فروشنده وارد شده، واریز خواهد شد.
 • حداقل میزان برداشت از حساب مبلغ 250 هزار تومان است.
 • درخواست های تسویه حساب باید حداقل 2 روز پیش از روز تسویه حساب ارسال شده باشند. در غیر این صورت تسویه حساب به اولین مرحله تسویه پس از گذشت این زمان موکول خواهد شد.
 • مبلغ درخواستی فروشنده در تسویه حساب ها هیچ گونه سقفی ندارد و مطابق شرایط وضع شده فروشنده می تواند مبالغ بالای 250 هزارتومان را ثبت کند. توجه فرمایید که از ثبت دو یا چند درخواست وجه همزمان خودداری فرمایید؛ چون واریز وجه تنها یک بار در هر مرحله انجام می پذیرد.

14- از زمان اعلام درخواست قطع همکاری توسط فروشنده، کل موجودی حساب فروشنده برای مدت حداقل ۱ هفته مسدود می شود و پس از آن در صورتی که فروشنده قوانین مربوط به خاتمه همکاری را رعایت کرده باشد کلیه مبالغ موجود در حساب کاربری به حساب ایشان واریز می گردد.

15- هرگونه تبلیغ و لینک دادن به سایت های دیگر در عنوان و توضیحات محصول موجب حذف آن محصول می‌شود.

16- فروش کالای غیر اصل تحت عنوان کالای اصلی در توبیاتو اکیدا ممنوع است. اگر محصولی از نظر جعبه، بسته‌بندی، جنس، کیفیت و … با کالای اصلی که توسط مراکز مورد تایید مانند {سایت اصلی برند یا شرکت‌های وارد کننده‌ی قانونی} که کالاهای اصل را به‌فروش می‌رسانند مغایرت داشته باشد، کالا باعنوان “غیراصل” شناخته می‌شود.

همچنین در سایت توبیاتو اگر در عنوان یا تصاویر کالای نمایش داده شده، برند اصلی کالا ذکر شده باشد ولی کالای فروخته شده با نمونه‌ی اصلی کالا مغایر باشد، کالای مورد نظر غیر اصل شناخته شده و امکان فروش این نوع از محصولات در فروشگاه اینترنتی توبیاتو وجود ندارد.

همچنین توصیه می‌‌شود فروشندگان جهت حفظ اعتبار خود و توبیاتو از فروش کالاهای بی‌کیفیت خودداری کنند.

جریمه: در صورت فروش کالای غیر اصل به عنوان کالای اصلی ، فروشنده موظف به پرداخت جریمه‌ای معادل با ۱۰ برابر قیمت محصول فروش رفته ضربدر تعداد کل فروخته شده از آن محصول از ابتدا‏ خواهد بود و توبیاتو مجاز به فسخ قرارداد همکاری با فروشنده می باشد.

اما با توجه به شرایط فعلی بازار که امکان تهیه‌ی کالای اصل برای تامین کنندگان و مشتریان دشوار شده، توبیاتو در نظر دارد امکان خرید محصولات غیر اصل را برای مشتریان فراهم کند.

فروشندگان توبیاتو می‌توانند با رعایت قوانین و مقررات، کالاهای غیر اصل با کیفیت را در این فروشگاه اینترنتی عرضه کنند اما مهمترین اصل در این پروژه دادن آگاهی کامل به خریدار است، در واقع مشتری توبیاتو باید بداند که محصولی که قصد خریدش را دارد اصل یا غیراصل است.

پس در هنگام ایجاد محصول غیر اصل در قسمت اطلاعات محصول بخش متفرقه ، تیک گزینه محصول غیر اصل را فعال نمایید.

17- فروش کالاهای قاچاق، ممنوعه و غیربهداشتی که برای سلامت مصرف کننده مضر هستند ممنوع است..

جریمه: در صورت فروش اقلام ذکر شده در لیست کالاهای ممنوعه، کلیه خسارت های توبیاتو به اضافه دو برابر ارزش کالا از حساب فروشنده خاطی کسر خواهد شد.

18- از کنسل کردن سفارش مشتری به دلایلی مثل قیمت اشتباه، عدم موجودی و … جدا خودداری کنید. در‌صورت موجود بودن محصول در سایت و سفارش مشتری از آن کالا، فروشنده ملزم به ارسال کالا است، بنابراین فروشنده باید میزان موجودی محصولات خود را در پنل به‌روز نگه داشته و در صورت نداشتن موجودی، کالا را غیر فعال کند.

جریمه: لغو سفارش مشتری توسط فروشنده به دلایل زیر:

 • عدم موجودی کالا در انبار فروشنده
 • فروش کالاهای ممنوعه
 • تاخیر در تامین و ارسال کالا از سمت فروشنده
 • اشتباه در قیمت‌گذاری

منجر به جریمه ای معادل با دو برابر کمیسیون ضرب در قیمت کالای سفارش گذاری شده (حداقل ۱۰۰،۰۰۰ ریال – حداکثر ۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال) خواهد شد.

18- ارسال کالا یا محموله‌ای که به دلیل هر نوع مغایرت ( رنگ ، بسته‌بندی ، محتوا و مشخصات فنی و …) زمان تحویل محموله در بخش ورود کالا مغایرت برایشان ثبت شده‌ باشد شامل جریمه برای متخلف خواهد بود.

جریمه: جریمه مغایرت در ورود کالا برای هر کالای دارای مغایرت مبلغ ۹۰۰۰۰ ریال است.

19- درصورتی که کالا به دلایل زیر توسط مشتری مرجوع شود، مستلزم جریمه خواهد بود:

 • مشکلات فنی / معیوب بودن کالا
 • گوشی قفل شده / غیر قابل رجیستری
 • مغایرت محتوا
 • مغایرت لیبل
 • مغایرت رنگ
 • کسری اقلام همراه کالا
 • کالای استفاده شده
 • کالای غیر اصل (تقلبی)
 • عدم اعمال تخفیف
 • قیمت فروش از قیمت مصرف کننده چاپ شده روی کالا بالاتر است
 • آسیب فیزیکی کالا با بسته‌بندی سالم
 • اتمام مدت گارانتی / اشکال در مدت گارانتی
 • ایراد یا اشکال در کارت گارانتی / کارت گارانتی نامعتبر
 • عدم وجود کارت گارانتی

جریمه: جریمه‌ی مرجوعی کالا به دلایل ذکر شده، معادل دو برابر کمیسیون ضرب در قیمت کالای سفارش‌گذاری شده (حداقل ۱۰۰۰۰۰ ریال – حداکثر ۵۰۰۰۰۰۰ ریال) میباشد.

نکته: درصورت ارسال کالا توسط خود فروشنده هرگونه عواقب و مشکلات احتمالی برعهده خود فروشنده میباشد.

20- لوازم آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن و محصولات خوراکی جز گروه‌های بسیار حساس بوده و با توجه به این موضوع که این نوع از کالاها به‌صورت مستقیم با پوست، مو و سلامت افراد در ارتباط هستند، اهمیت بیشتری دارند.

در پی دستور مستقیم وزارت بهداشت و پیرو شکایت مشتریان به معاونت سازمان غذا و دارو، به علت اهمیت وجود برچسب اصالت کالا و سیب سبز روی کالاهای آرایشی بهداشتی، عطر و ادکلن و محصولات خوراکی ، فروش کلیه کالاهای مذکور که فاقد برچسب مذکور بوده یا دارای برچسب غیر اصل هستند قابل پیگرد قانونی توسط وزارت بهداشت بوده و امکان فروش در سایت توبیاتو را ندارند.

لوازم آرایشی و بهداشتی ایرانی باید با لیبل سازمان غذا و دارو (سیب سلامت) عرضه شوند.

لوازم آرایش و محصولات بهداشتی خارجی باید با لیبل اصلی وزارت بهداشت عرضه شوند و وجود این لیبل ملاک بسیار خوبی برای تشخیص و تمایز کالای اصل و غیر اصل است.

با توجه به این‌که برچسب تقلبی وزارت بهداشت در بازار در دسترس است، فروشندگان این گروه کالایی می‌توانند با بررسی و مقایسه‌ی کدهای روی برچسب در سایت www.ttac.ir  از اصالت کالایشان اطمینان پیدا کنند.

داشتن لیبل وزارت بهداشت برای گروه کالایی عطر و ادکلن هم الزامی است، همچنین در این گروه با بررسی جعبه و فیزیک کالا می‌توان به اصالت محصول پی‌برد.

21-  در خصوص بسیاری از لوزام جانبی موبایل و رایانه با مقایسه‌ی بسته‌بندی کالا و کیفیت محصول می‌توان به اصالت کالا پی‌برد.

در برخی از موارد فروشندگان به دلیل عدم آگاهی در این حوزه، کالای تقلبی را به‌ نام کالای اصل از بازار تهیه کرده و در سایت توبیاتو به ‌فروش می‌رسانند. در این مورد بررسی و مقایسه‌ی قیمت جهانی این محصولات به شما کمک خواهد کرد تا از اصالت کالای مورد نظر اطمینان پیدا کنید.

برای نمونه: هدفون بی‌سیم سامسونگ Level U که در سایت سامسونگ با قیمت ۳۰ دلار قیمت‌گذاری شده است اگر در ایران کمتر از این قیمت به ریال قیمت‌گذاری شود غیر منطقی است.

همچنین در بسیاری از موارد تفاوت محصولات اصل و غیر اصل در گروه دیجیتال از ظاهر محصول کاملا مشهود است.

در برخی از گروه‌های کالایی اگر کالا با گارانتی مورد تایید اتحادیه‌ی مربوطه به‌فروش برسد، می‌توان از اصالت کالا اطمینان داشت (محصولات اتحادیه فناوران رایانه تهران یا اتحادیه لوازم خانگی برقی).

به‌طور مثال: در گروه لوازم خانگی برقی ریش تراش برند فیلیپس اگر با گارانتی شکوفا الکتریک که گارانتی مورد تایید اتحادیه است به‌فروش برسد می‌توان از اصل بودن کالا اطمینان حاصل کرد.

22- مواد خوراکی حتما بسته بندی و سیب سلامت داشته باشند.

        تاریخ انقضای معتبر:

 • ‌درصورتی‌که محصول دارای تاریخ تولید و تاریخ انقضا باشد، زمان تحویل کالا به انبار باید دو سوم از عمر محصول باقی مانده باشد.‌
 • ‌اگر محصول دارای تاریخ تولید نیست و فقط تاریخ انقضا روی محصول درج شده، محصول جهت ارسال به انبار باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.‌